Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Angelina Jolie dhe William Hague krijojnë skuadrën speciale
English

Angelina Jolie dhe William Hague krijojnë skuadrën speciale

Ai është një sekretar i jashtëm, ndërsa ajo është e dërguara speciale e UNHCR-së

Së bashku, Sekretari i Jashtëm Wiliam Hague dhe aktoreja e Hollywoodit dhe humanistja Angelina Jolie mund të jenë një çift i rastësishëm, por dje ata u bashkuan pasi Wiliams njoftoi se çfarë Britania do të bëjë për të ndihmuar e trajtuar në përdhunimin dhe dhunën seksuale jashtë shtetit.

Në bisedën e tyre ata dukeshin shumë të qetë dhe të kuptueshëm me njëri tjetrin.

Në maj, Z. Hague premtoi se Britania do të krijojë një ekip të ekspertëve për të mbështetur misionet e OKB-së dhe të hetojë akuzat e dhunës seksuale, të mbledhë prova dhe të ndihmojë vendet e tjera që tëeleminojë këto mizori. ]

Dje ai deklaroi se 70 specialistë ku përfshihen avokatë, psikologë, mjekë dhe ekspertë mjeko-ligjor janë të gatshëm të punojnë jashtë shtetit për të ndihmuar të mbijetuarit dhe dëshmitarët.

Jolie, e dërguara speciale e Komisionerit të Lartë të OKB për Refugjatët tha se ajo ishte "e kënaqur" për të punuar me Hagën.

Ajo tha se ishte e domosdoshme që përdorimi i dhunës seksuale si një armë në konflikt u ndërpre dhe se ishte luftuar për drejtësi, për të mbijetuarit e sulmeve.

"Në shumë konflikte, dhuna seksuale është përdorur si një taktikë e luftës, që ka për qëllim të dëmtojë jo vetëm individin, por familjet e tyre, komunitetin e tyre, grupin e tyre etnik," tha ajo.

KOMENTE