Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Berisha: Autostrada dixhitale nuk njeh kufij në Shqipëri dhe në botë
English

Berisha: Autostrada dixhitale nuk njeh kufij në Shqipëri dhe në botë

Kryeministri Berisha mori pjesë sot paradite në ceremoninë e inaugurimit të rrugës dixhitale të kombit Tiranë – Prishtinë, linja e interkoneksionit me fibër optike 100 Giga bit për sekondë, në Qafë Morinë, Tropojë. I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe Kryeministri i Kosovës z. Hashim Thaçi, ministra, deputetë, drejtues të Postës Shqiptare dhe Postë Telekomit të Kosovës, etj.

Për realizimin e këtij projekti madhor, një premtim i mbajtur i qeverisë shqiptare në kuadër të nismës “Shqipëria Dixhitale”, është investuar mbi 9 milionë euro nga Operatori i Sistemit të Transmetimit (OST), 2.6 milionë euro nga Posta e Shqipërisë dhe rreth 2 milionë euro nga kompania “Kujtesa” në Kosovë.
Duke përshëndetur në këtë inaugurim, Kryeministri Berisha shprehu kënaqësinë që shqiptarët nëpërmjet kësaj autostrade dixhitale do të marrin internet me shumicë të shpejtësive më të larta, cilësive më të mira dhe me çmimet më të ulëta. Më tej, Kryeministri Berisha u shpreh se autostrada dixhitale që inaugurohet sot nuk njeh kufij në Shqipëri dhe në botë. “Unë jam këtu për t’u zotuar së bashku me Kryeministrin Hashim Thaçi se do të bëjmë gjithçka që këto ndërtesa t’i shndërrojmë në virtuale, në simbolike, do të bëjmë gjithçka për projektin e madh të grave e burrave shqiptarë që u mblodhën në Prizren, në Pejë, në Gjakovë, në Prishtinë, në Shkup e Mitrovicë, do të bëjmë gjithçka që ëndrrën e luftëtarëve të Drenicës dhe mbarë Shqipërisë ta bëjmë realitet të prekshëm për ju, për fëmijët tuaj dhe brezat që vijnë. Kombi do të qëndrojë një dhe vetëm një”, u shpreh Kryeministri Berisha.

Për të treguar mënyrën e funksionimit të këtij projekti ishin vendosur disa ekrane, me anë të të cilëve të pranishmit ndoqën se si kryhej një lidhje midis qendrës së postës në Tiranë dhe kompanisë “Kujtesa” në Prishtinë, nëpërmjet pikës së interkoneksionit të Qafë Morinës, në Tropojë.

KOMENTE