English

Erdogan i drejtohet Netanjahut: "bëji mirë llogaritë”

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan e përshkroi Izraelin të hënën si një "shtet terrorist" në kryerjen e bombardimeve të tij në Gaza, duke nënvizuar armiqësinë për ish-aleatin e Ankarasë, por marrëdhëniet mes tyre u shembën në vitin 2010.


Komentet e tij erdhën pas një jave të sulmeve me raketa të Izraelit ndaj palestinezeve dhe grevave izraelite ajrore në Rripin e Gazës. Një raketë izraelite vrau të paktën 11 civilë palestinezë, duke përfshirë katër fëmijë në të dielën.

"Ata që e lidhin Islamin me terrorizmin, mbyllin sytë e tyre në fytyrën e vrasjes masive të myslimanëve, kthejnë kokat e tyre nga masakra e fëmijëve në Gaza," tha Erdogan në një konferencë të Këshillit Islamik të Euroazisë në Stamboll.

"Për këtë arsye, unë them se Izraeli është një shtet terrorist, dhe aktet e tij janë akte terroriste," tha ai.

Lidhjet ndërmjet Izraelit dhe Turqisë, pasi aleati i vetëm i Izraelit musliman, u shpërbë pasi marinsat izraelite sulmuan një anije të ndihmës në vitin 2010. Nëntë turq u vranë në përleshjet me aktivistët në bord.

Ankaraja dëboi ambasadorin izraelit dhe ngriu bashkëpunimin ushtarak pas një raporti të OKB-së në incidentin e lëshuar në shtator të vitit të kaluar që shfajësoi shtetin hebre.

Më parë, këtë muaj Turqia hapi gjyqin në mungesë të katër ish komandantëve ushtarake izraelite mbi bastisjen e 2010.

Ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu do të udhëtojë në Gaza të martën me një grup të ministrave të jashtëm të Ligës Arabe.


Gjithashtu në ditën e fundit të kontakteve në Egjipt Kryeministri Rexhep Erdogan mbajti një fjalim drejtuar biznesmenëve në Forumin e Biznesit Turko-Egjiptian.

Mbledhjen e Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik të Nivelit të Lartë Turqi-Egjipt që u realizuar në Kajro Erdogan e vlerësoi si një mbledhje historike dhe shtoi se në këtë aktivitet u nënshkruan 27 marrëveshje bashkëpunimi.

Në fjalën e tij Kryeministri Erdogan paralajmëroi edhe shoqërinë ndërkombëtare për Gazën.

Erdogan tha se OKB-ja nuk është në gjendje të prodhojë zgjidhje, ndërsa kritikoi edhe Ligën Arabe dhe Organizatën e Bashkëpunimit Islamik duke u drejtuar këtyre të fundit pyetjen “Kur do ta ngrini zërin?”

Kryeministri Erdogan bëri thirrje për ndalimin e sulmeve në Gazë brenda 24 orëve dhe uljen e palëve në tryezën e bisedimeve.

Erdogan kritikoi edhe një herë me një ton më të ashpër ofensivën e Izraelit në Gazë.

“Kushtet e 2012-ës nuk janë si kushtet e 2008-ës, bëji mirë llogaritë” i ka thënë nga Kajroja Kryeministri Erdogan Kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanjahu.

KOMENTE