Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
BE ka dështuar në marrëveshjen e ndihmës për Greqinë
English

BE ka dështuar në marrëveshjen e ndihmës për Greqinë

Bashkimi Evropian ka dështuar të arrijë një marrëveshje për dhënien e ndihmës financiare Greqisë më shumë, gjë që do të ndikojë në zgjatjen e pasigurinë për të ardhmen e vendit.

Zhan-Klod Junker, kryetari i takimit të ministrave të financave nga 17 vendet e BE që përdorin euron, tha se bisedimet, që zgjatën rreth 12 orë, do të analizohen të hënën.

Ai tha se ministrat e financave "bënë progres në identifikimin e një paketë të qëndrueshme të iniciativave të besueshme" që synojnë të bëjnë një ulje të mëtejshme të konsiderueshme në borxhin e qeverisë greke.

Por ka pasur mosmarrëveshje midis ministrave dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, kreditorit tjetër që ka ndikuar në shpëtimin e Greqisë, ndërkohë që ministrat e eurozonës janë në favor të dhënies, së një shtese prej 2 vitesh Greqisë.

Marrëveshja për këtë çështje është e nevojshme për grupin e kreditorëve të cilët paguajnë për Greqinë kreditet e ssj të shpëtimit. Greqia ka nevojë për të para, për të shmangur falimentimin.

Z. Juncker tha se ai ishte optimist se një marrëveshje mund të arrihet.

"Ne jemi shumë afër për një rezultat. Ne nuk shohim asnjë pengesë të madhe," tha ai. Nuk janë çështje teknike dhe llogaritjet të bëhen në ditët e ardhshme, tha ai.

Por Drejtori Administrativ i FMN Christine Lagarde dukej më i matur, duke thënë vetëm një fjalë: ". Ne kemi ngushtuar pozicionet"

Greqia është mbështetur që nga viti 2010 në kredi bailout ndërkombëtare, sipas kushteve të mbikqyrur nga troika e ashtuquajtur e FMN-së, Bankës Qendrore Evropiane dhe Komisionit Evropian, e cila është degë ekzekutive e 27-vendeve të Bashkimit Evropian.

KOMENTE