English

Sulm me bombë në autobus. 10 të vrarë

Të paktën 10 persona janë plagosur gjatë një shpërthimi në një autobus në kryeqytetin komercial të Izraelit, Tel Aviv.

Një zyrtar izraelit tha se shpërthimi, pranë selisë ushtarake, ishte një "sulm terrorist".

Pas incidentit, shpërthime të mëdha janë dëgjuar në Gaza, në një grevë të dukshme të izraelit në stadiumin e futbollit, ndërsa militantët qëlluan me raketa në Izrael.

Përpjekjet ndërkombëtare për të ndërmjetësuar një armëpushim ndërmjet Hamasit dhe Izraelit, pas tetë ditë të shkëmbimeve janë duke vazhduar.

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon janë në rajon.

Ata zhvilluan bisedime në bankë në perëndim të hershme të mërkurën dhe zonja Klinton ka mbërritur tani në Kajro për bisedime me presidentin egjiptian.

KOMENTE