English

Damask. 28 ​​nxënës dhe një mësues vriten në një shkollë

Të paktën 28 ​​nxënës dhe një mësues u vranë pasi një predhë goditi një shkollë jashtë kryeqytetit sirian, Damask, thonë për median shtetërore aktivistë.

Agjencia zyrtare e lajmeve Sana tha se shkolla Batiha në kampin el-Wafidin, rreth 20 km në veri-lindje të kryeqytetit, u godit nga mortajat rebele.

Megjithatë, rebelët fajësuan forcat qeveritare për vdekjen.

Luftimet përreth Damaskut janë intensifikuar kohët e fundit, dhe se qyteti është nën rrethim.

Trupat janë përpjekur për të shtyrë mbrapa rebelët në pjesët lindore të fshatit rreth kryeqytetit, i njohur lokalisht si Ghouta.

Kampi Wafidin është shtëpi me rreth 25.000 njerëz të zhvendosur nga Golan Heights, të cilat u pushtua nga Izraeli gjatë luftës së vitit 1967.

"Është një sulm terrorist në institucionet arsimore dhe studentët," tha Hassan Mohsen, kreu i departamentit të arsimit Quneitra, Associated Press. Quneitra është nën kontrollin sirian, pjesë e Golan Heights.

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut, një grup me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, tha se kishte patur beteja të martën, në një postbllok pranë autostradës që të çon në aeroportin ndërkombëtar.

40 persona të arrestuar në një postbllok në rrugën e aeroportit ishin ekzekutuar nga forcat qeveritare dhe gjetur nga banorët e al-Bahdaliya, një fshat në afërsi të periferi të Qabr al- Sitt.

Aktivistët thonë se më shumë se 40.000 njerëz janë vrarë që nga kryengritja kundër presidentit Assad e cila filloi në mars 2011.

KOMENTE