English

Koreja e Veriut pretendon se ka gjetur njëbrirëshin

Agjencia qëndrore e lajmeve koreane(KCNA) zbulon se Arkeologët e Institutit të Historisë dhe Akademia e Shkencave Sociale në Korenë e Veriut zbuluan së fundmi ekzistencën e njëbrirëshit të kalëruar nga Mbreti Tongmyong, themelues i dinastisë Kogury që udhëhoqi popullin korean drejt lavdisë nga viti 277 para Krishtit deri në 668 pas Krishtit.
 
Sipas legjendës, Tongmyeong u lind nga një vezë e mbarsur nga rrezet e diellit - kështu që sigurisht që ai ndryshoi në një kafshë mitologjike me një bri.

 Agjencia e lajmeve sheh se është njhë lajm magjik pak më tepër se një shaka. Raportet e fundit kanë vërejtur se lideri i vdekur Kim Jong Il ka lindur nën një ylber të dyfishtë.

Yoon Sung-Lee, profesor i Studimeve Korean në Tufts, tregon për gazetën "Today" se "Qëllimi që qëndron prapa kësaj, historie është që të përpiqen për të forcuar kredencialet e udhëheqësit të ri i cili është ende në të 20-at e tij. Koreja e Veriut i pëlqen të pohojë pretendimin se gjaku heroik rrjedh në familje. "

KOMENTE