Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vaji esencial i portokallit. Përse shërben
English

Vaji esencial i portokallit. Përse shërben

Edhe pse vjeshta mund të duket e trishtueshme për dikë mos e lejoni një gjë të tillë që t'ju gllabërojë trupin dhe mendjen tuaj.

Lexoni, mësoni, dhe zbatojini përfitimet shëndetsore që vijnë nga vaji i portokallit.

Vaji esencial i portokallit ka një shumëllojshmëri të gjerë të përdorimit të brendshëm, industrial dhe mjekësor. Ai është përdorur për të shtuar aromë portokalli për pije, ëmbëlsira. Industrialisht, ai është përdorur në sapunë, kremra, krem ​​trupi, maska anti rrudhë, në ambjente dhome për freskim dhe qetësim nga stresi, biskota, çokollata, etj.

Sipas mjekëve gjatë periudhës kohore të vjeshtës në shtëpitë tuaja mund të sillni vullnetin përmes aromave të ngrohta e të këndshme.

Këto aroma e bëjnë më të këndshëm ambientin dhe atmosferën ku jetoni, gjithsesi se e forcon edhe sistemin tuaj imun, si dhe ndihmon në kujtimin e momenteve të bukura nga e kaluara. Sidomos sugjerohet aroma e freskët e ngrohtë e portokallit të qëruar, derisa mund të përdorni edhe vajin eterik.

Për shembull, lehtëson pengesat në tretje, është i mirë për një lëkurë të shëndetshme, por edhe në shërimin e dermatitit dhe plagëve. Po ashtu ndihmon në zvogëlimin e simptomave të depresionit, pagjumësisë si dhe ndikon në normalizimin e shtypjes së gjakut. Aroma e portokallit është mjaft e dobishme në shërimin e infeksioneve, dhimbjeve në muskuj, sëmundjeve në gojë dhe në mishin e dhëmbëve dhe mund të përdoret edhe si afrodiziak.

KOMENTE