Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Filipine: Nënshkruhet ligji për planifikimin familjar
English

Filipine: Nënshkruhet ligji për planifikimin familjar

Presidenti i Filipineve Benigno Aquino ka nënshkruar në ligj që siguron dhënie të kontraceptivëve falas dhe konsultime dhe udhëzime për planifikim familjar.

Përkrahësit thonë se ligji, i cili mori 14 vjet për të kaluar, do të reduktojë varfërinë dhe vdekshmërinë e nënave në një vend me normën më të lartë të lindjes në rajon.

Kisha Katolike Romake në mënyrë të përsëritur u përpoq për të bllokuar ligjin.

Kongresi i vendit arriti të kalojë masën disa herë para se të japë miratimin përfundimtar më 19 dhjetor.

Ligji do të hyjë në fuqi në mes të janarit, tha zëdhënësja presidenciale Abigail Valte.


"Në të njëjtën kohë, ai hap mundësinë e bashkëpunimit dhe pajtimit ... angazhimit dhe dialogut që karakterizohet jo nga armiqësia, por nga dëshira jonë kolektive për mirëqenien e popullit Tagalogisht."

Disa peshkopë kanë kërcënuar tashmë për të kundërshtuar ligjshmërinë e projektligjit në Gjykatën Supreme.

Më shumë se 80% e popullsisë në Filipine është katolike, Kisha ka pasur mbështetjen e shumë politikanëve, komentatorëve të mediave, dhe biznesmenëve.

Prezervativët janë shitur gjerësisht në Filipine, por në një çmim që shumë njerëz nuk mund t'i përballojnë.

Shumë maternitete janë duke luftuar për të përballuar numrin e lindjeve, dhe OKB i bëri thirrje Filipineve për të kaluar ligjin e planifikimit familjar.

Në një anketë shëndetësore, qeveria në vitin 2011 gjeti se norma e vdekshmërisë së nënave ishte rritur me 36% në mes të 2006 dhe 2010.

KOMENTE