Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Augusto Blacker Miller, ish ministri peruan arrestohet në Shqipëri
English

Augusto Blacker Miller, ish ministri peruan arrestohet në Shqipëri

Augusto Blacker Miller, arrestohet ne Shqiperi pasi ishte shpallur ne kerkim nderkombetar.

Augusto Blacker Miller ka qene Ish-ministri i Jashtëm i Peruse dhe prej vitit 2009 ishte shpallur ne kerkim nderkombetar nga Interpoli.

“El-Comercio”- agjencia e lajmeve peruane ka qene e para qe ka njoftuar arrestimin e tij.

Gjithashtu, lajmin e arrestimit të Millerit e ka konfirmuar në televizionin “Canal N” edhe prokurori peruan Julio Arbizu. Miller është akuzuar nga autoritetet e drejtësisë peruane si një prej organizatoreve të grushtit të shtetit të vitin 1992 nga regjimi i Alberto Fujimori. Në vitin 2005, Miller ishte arratisur nga Peruja dhe në vitin 2009 u arrestua në SHBA. Mediat peruane raportojnë se nuk dihet se si ish-ministri mundi të shkojë në Europë dhe për më tepër në Shqipëri.

Për sa i përket policisë shqiptare, nuk ka asnjë burim zyrtar që të konfirmojë lajmin e arrestimit të shtetasit peruan të kërkuar ndërkombëtarisht. Ndërkohë autoritet e shtetit amerikano-jugor priten të njoftojnë rreth procedurave të ekstradimit të Millerit. Sipas prokurorit Arbizu, ish-ministri mund të ekstradohet nga Shqipëria për në SHBA.

KOMENTE