Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Irani dërgon me sukses majmunin në hapësirë
English

Irani dërgon me sukses majmunin në hapësirë

Majmuni ka udhëtuar në një raketë Pishgam, e cila arriti një lartësi prej 120 km (75 miles) në një fluturim nën-orbital para dhe se dërgesa u kthye shëndoshë e mirë, tha ministria e mbrojtjes.

TV shtetëror iranian ka treguar imazhet e majmunit, i cili është ngjitur në një parzmore, duke u futur në raketë.

Vendet perëndimore kanë shprehur shqetësimin se programi hapsinor i Iranit është duke u përdorur për të zhvilluar raketa me rreze të gjatë.

Raketa të tilla, potencialisht mund të përdoren për të kryer mbushje bërthamore.

Irani mohon, se po kërkon që të zhvillojë armë bërthamore dhe insiston se programi i tij bërthamor është vetëm për qëllime paqësore.

KOMENTE