English

Japoni. Ishujt Snta Cruz goditen nga tërmeti masiv

Një tërmet masiv goditi përsëri ishullin Nenda(Ishujt Solomon) këtë mëngjes duke shkaktuar një cunami rajonal që goditi rëndë ishujt Santa Cruz.

Cunami, thuhet se pati dallgë nga 0,9-1,1 m të lartë në Nenda Island dhe duke arritur deri në 500 m në brendësi të tokës ku, vrau dhe plagosi disa njerëz dhe shkatërroi fshatrat pranë bregdetit.

Tërmeti pasoi me një seri tërmetesh të tjerë me magnitudë 5-6 ballë në të njëjtën zonë, gjatë javës së kaluar. Qindra tronditje kanë ndodhur dhe pritet të ndodhin përsëri.

Të dhënat e tërmetit të sotëm të publikuara në faqen zyrtare të qendrës së cunameve.
Date & time: Wed, 6 Feb 01:12:27 UTC
Local time at epicenter: Wed, 6 Feb 2013 12:12
Magnitude: 8.0
Depth: 28.66 km

Tërmeti goditi rreth orës 02:12, ndërkohë që edhe Franca lëshoi një paralajmërim për tsunami për territoret e saj në New Caledonia, duke thënë se dallgët mund të godasin rreth orës 04:00.

Rezidentët pranë brigjeve janë këshilluar të evakuohen. Ishujt Solomon formojnë pjesë të Unazës së Zjarrtë, një zonë e harqeve vullkanike dhe trashesë oqeanike, që përmbyllin pellgun e Paqësorit.
Epicenter latitude / longitude: 10.7377°S / 165.1378°E [Map]
Primary data source: USGS

KOMENTE