Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Presidenti Nishani: Takimi Jahjaga-Nikoliç, hap i rëndësishëm në drejtimin e duhur
English

Presidenti Nishani: Takimi Jahjaga-Nikoliç, hap i rëndësishëm në drejtimin e duhur

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani përshëndet takimin e nivelit të lartë midis Presidentes së Kosovës, Ahtifete Jahjaga dhe Presidentit të Serbisë, Tomislav Nikolić që zhvillohet në Bruksel me ndërmjetësimin e Përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikën e jashtme dhe Zëvendëspresidentes së Komisionit Evropian, Baroneshës Catherine Ashton, dhe e konsideron një hap të rëndësishëm në drejtimin e duhur, i cili do t`i shërbejë normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve.

Ndonëse simbolik, ky takim përbën një mesazh të fuqishëm në mbështetje të një dialogu konstruktiv dhe efikas ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili udhëhiqet nga kryeministrat e qeverive të dy shteteve.

Presidenti Nishani shpreh bindjen se vetëm fryma e dialogut, mirëkuptimit dhe bashkëpunimit mund t`i shërbejë zgjidhjes së problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërtimit të marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, stabilitetit në Kosovë dhe rajon dhe të ardhmes së përbashkët euro-atlantike të të dyja vendeve dhe të gjitha vendeve në Ballkanin Perëndimor.

KOMENTE