Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Këpuca godet presidentin iranian Ahmadinexhad
English

Këpuca godet presidentin iranian Ahmadinexhad

Një sirian është përpjekur për të sulmuar presidentin iranian Ahmadinexhad përpara xhamisë El-Husein në Kajro, raporton agjencia e lajmeve Anatolia e Turqisë. Udhëheqësi ndodhet në kryeqytetin egjiptian për një vizitë.

Video, e marrë nga korrespondenti i agjencisë së lajmeve, tregon një djalosh që bërtet kundër Ahmadinexhad si dhe duke u përpjekur për të goditur kokën e presidentit me një këpucë, por ai është ndaluar menjëherë nga truprojat e tij.

Sulmuesi, i cili u përpoq për të goditur presidentin Mahmoud Ahmadinejadështë raportuar të jetë një djalë i ri me "një theks sirian". Forcat e sigurisë Egjiptiane arritën ta kapin dhe ta arrestojnë të riun pas incidentit.

Sulmuesi ishte dëgjuar duke brohoritur parulla anti-iraniane për mbështetjen e qeverisë siriane, theksoi agjencia e lajmeve.

Vizita tre-ditore e liderit iranian ka qenë përshkruar si shenjë e fundit të përmirësimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, pas kryengritjes së 2011 që përmbysi sunduesin për një kohë të gjatë të Egjiptit, presidentin Hosni Mubarak dhe solli një qeveri islamike në pushtet.

Pas mbërritjes së tij, presidenti iranian dhe homologu i tij egjiptian zhvilluan një bisedë 20-minutëshe duke u përqëndruar në luftën civile në Siri. Historikisht, të dyja vendet kanë qëndruar kundërshtarë në çështjen e Sirisë.

Mahmud Ahmadinexhad mbërriti në Kajro për të marrë pjesë në konferencën islamike të Solidaritetit. Kjo është vizita e parë e një udhëheqësi iranian në Egjipt, që nga viti 1979.
1646

KOMENTE