Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Facebook është vjedhës dhe po përballet me problemet ligjore
English

Facebook është "vjedhës" dhe po përballet me problemet ligjore

Facebook po përballet me veprime ligjore lidhur me përdorimin e butonit "LIKE" si dhe karakteristika të tjera të rrjetit social.

Ai është paditur nga një kompani që mban patentën dhe që vepron në emër të një programuesi holandez tashmë i vdekur i quajtur Joannes Jozef Everardus van Der Meer.

Rembrandt Social Media tha se suksesi i Facebook-ut ishte i bazuar, pjesërisht, në përdorimin pa leje të dy prej patentave të Z. van der Meer.

Facebook tha se nuk kishte asnjë koment për të bërë lidhur me padinë që i është bërë nga kjo kompani që ka të drejtën e përdorimit të patentave të programuesit holandez.

Një padi është paraqitur në një gjykatën federale në Virxhinia nga Rembrandt Social Media.

"Ne besojmë se patenta Rembrandt, paraqet një bazë të rëndësishme të mediave sociale pasi ne jemi të sigurt për të dhe jemi duke pritur që një juri përmes gjykimit të drejtë do të arrijë në të njëjtin përfundim, dhe kjo bazuar sigurisht në prova", ka thënë avokati Tom Melsheimer nga kompania ligjore Fish dhe Richardson, i cili përfaqëson patentën mbajtëse.

Rembrandt tani zotëron patentat për teknologjitë e Z. Van Der Meer dhe që i përdori për të ndërtuar një rrjet social të quajtur SurfBook, para vdekjes së tij në vitin 2004.

Z. Van Der Meer ka marrë patentën në vitin 1998, pesë vjet para se Facebook të shfaqej.

SurfBook ishte një ditar shoqërore që lejonte njerëzit të shkëmbejnë informata me miqtë dhe familjen dhe të miratojnë disa të dhëna duke përdorur butonin "LIKE" sipas dokumenteve ligjore të paraqitura nga Fish dhe Richardson.

Dokumentet thonë gjithashtu se Facebook është i vetëdijshëm për patentat siç i ka cituar ata në aplikacionet e veta për patent të disa teknologjive në rrjetet sociale.

Cituar edhe në të njëjtën kërkesë ligjore është një tjetër social media kompani të quajtur Shto këtë.

KOMENTE