Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Papa Benedikti XVI deklaron dorëheqjen. Detyra ime merr fund në 28 shkurt (VIDEO)
English

Papa Benedikti XVI deklaron dorëheqjen. Detyra ime merr fund në 28 shkurt (VIDEO)

Papa Benedikti XVI do të japë dorëheqjen e tij nga detyra tepër e lartë që ai mban. Konfirmimin e ka bërë vetë ai duke thënë se ai nuk mund të kryejë detyrat e zyrës së tij. Dorëheqja e tij do të hyjë në fuqi më 28 shkurt 2013.

Në një deklaratë, ai tha: "Pasi shqyrtova disa herë ndërgjegjen time para Zotit, unë kam ardhur me siguri të plotë në vendimin që mora, pasi përparësitë e mia, për shkak të një moshe të avancuar, nuk janë më të përshtatshme për një ushtrim adekuat të ministrisë Petrine ...

"Në botën e sotme, në varësi të ndryshimeve kaq shumë të shpejta dhe tronditjes nga pyetjet me rëndësi të thellë për jetën e besimit, në mënyrë për të qeverisur Ministrinë e Peshkopëve të Romës, si forca e mendjes dhe trupit që janë të nevojshme, forca të cilat në muajt e fundit, janë përkeqësuar te mua në atë masë, sa kam arritur të njoh paaftësinë time për të përmbushur në mënyrë adekuate ministrinë që më është besuar mua. Gjithashtu shumë të dashur vëllezër, ju falenderoj me zemër për gjithë dashurinë dhe punën me të cilën kemi mbajtur bashkë peshën e ministrisë sime dhe ju kërkoj falje për gjithë defektet e mia".

Papa ka dhënë lajmin e dorëheqjes në orën 11.46 dhe lajmi u përhap në të gjithë botën.

1653

KOMENTE