Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Internet falas në të gjitha universitetet e shkollat e vendit
English

Internet falas në të gjitha universitetet e shkollat e vendit

Kryeministri Berisha mori pjesë sot në inaugurimi i projektit të PAP-2 (Pikat e Aksesit Publik), i cili ofron internet falas në të gjitha universitetet e shkollat e vendit. Të pranishëm në ceremoninë e inaugurimit të këtij projekti, ishin drejtori i Postës Shqiptare Arqile Gorea, rektorë universitetesh dhe drejtues institucionesh që përfitojnë nga ky shërbim etj.

Në fjalën e tij përshëndetëse, kryeministri Berisha shprehur vlerësimin e tij më të madh për inaugurimin e këtij projekti duke theksuar se, ky sukses nuk vjen rastësisht, por vjen si një kurorë e një seri projektesh të shkëlqyera, që Posta Shqiptare ka aplikuar dhe zbatuar gjatë këtyre viteve.

Duke vlerësuar si një hap të suksesshëm krijimin e “autostradës dixhitale” me Kosovën, kryeministri Berisha u shpreh se, realizimi i këtij projekti bëri të mundur realizmin e një projekti të madh siç është shpërndarja e internetit falas në të katër anët e vendit, në të paktën 1250 pika.

Kryeministri Berisha u shpreh se, “me këtë projekt, Shqipëria duket se do të jete i vetmi vend në botë, që furnizon internet falas kudo në territorin e saj. Mendoj se ky është një vendim shumë i drejtë. Njerëzit jetojnë në botën reale, jetojnë në botën virtuale, e kanë jetike sot botën virtuale, lundrimin, navigimin në këtë botë, para së gjithash dhe mbi të gjithë, qëmtimin e të vërtetave që ju interesojnë nëpërmjet saj. E drejta për komunikimin është e drejta për të vërtetën.”

Gjithashtu kryeministri theksoi faktin se, sot, fluksi i internetit është së paku 130 herë më i madh sesa ç’ ishte në vitin 2005, nga 34 Mega bit , sot është rreth 45 Giga bit për sekondë dhe kapacitet janë për 130 Giga bit.

“Natyrisht, - theksoi kryeministri, - kjo është një fushë me një zhvillim shumë të shpejtë. Në këtë fushë në rast se do ta ndjekësh duhet të vraposh, përndryshe mbete jashtë kohe”.

KOMENTE