Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Papa Benedikti XVI mban audiencën e përgjithshme përfundimtare, në Vatikan
English

Papa Benedikti XVI mban audiencën e përgjithshme përfundimtare, në Vatikan

Papa Benedikti XVI ka pranuar se ai u përball me "ujërat" që ndryshonin shpesh gjatë tetë viteve të tij në krye të Kishës Katolike Romake, por thotë se ai ishte udhëzuar nga Perëndia dhe ndjeu praninë e tij çdo ditë.

Papa, 85, do të dalë në pension të enjten - papa i parë që heq dorë prej Gregori XII në 1415.

Mijëra pelegrinë u mblodhën në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan për audiencën e përgjithshme përfundimtare të Papa Benedikti-it.

Pasardhësi i tij do të zgjidhet në muajin mars.

Papa Benedikti i tha turmës se Papati i tij kishte qenë një "barrë e rëndë", por ai e pranoi atë, sepse ai ishte i sigurt se Perëndia do ta udhëzojë atë.

Gjithmonë ai "ndjeheshe si Shën Pjetrit me apostujt e tij në liqenin e Galilesë", tha ai, duke iu referuar tregimit biblik, kur dishepujt luftojnë kundër valëve të rënda dhe Jezu Krishti iu shfaq atyre.

Kisha ka qenë e rrethuar nga skandalet ku më shumë janë abuzime seksuale nga ana e priftërinjve dhe dokumentet konfidenciale që zbuluan korrupsioni në Vatikan.

KOMENTE