English

Egjipt pezullon fluturimet me tullumbace pas aksidentit tragjik

Autoritetet egjiptiane kanë pezulluar të gjitha fluturimet me ballona ajri të nxehtë pranë Luxor dhe nisën një hetim pas vdekjes së 19 turistëve në një aksident.

Shtetas nga Hong Kong, japoneze, britanikë, franceze dhe hungareze ishin në mesin e atyre që u vranë të martën në mëngjes.

Një ulje litari është raportuar të ketë kapur në një tub gazi helium duke e këputur atë dhe duke shkaktuar një zjarr që çoi në shpërthimin e ballonit me turistë.

Balloni u rrëzua në tokë në një fushë në perëndim të qytetit.

Piloti dhe një pasagjer mbijetuan duke u hedhur nga shporta.

KOMENTE