Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nënshkruhet marrëveshja me kompaninë kanadeze “Petromanas Albania GmbH”
English

Nënshkruhet marrëveshja me kompaninë kanadeze “Petromanas Albania GmbH”

Dje janë nënshkruar marrëveshjet për Hidrokarbure Shtesë të kontratave me ndarje prodhimi për kërkimin, zhvillimin dhe prodhimin e hidrokarbureve midis Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës dhe kompanisë kanadeze “Petromanas Albania GmbH”, për blloqet e kërkimit A-B dhe D-E në tokë, në territorin shqiptar.

Nënshkrimi i këtyre marrëveshjeve përbën një hap të mëtejshëm në bashkëpunimin e suksesshëm ligjor dhe institucional që Ministria e Ekonomisë, Tregtise dhe Energjetikes ka me kompaninë “Petromanas Albania GmbH”, e cila aktualisht është kompania që ka investimet më të mëdha përsa i përket aktivitetit të kërkimit të hidrokarbureve në Shqipëri, në blloqet e reja të kërkimit.

Marrëveshjet u nënshkruan nga Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës z. Dael Dervishi dhe Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë “Petromanas Albania GmbH” z. Malfor Nuri.

Ndërkaq kompania “Petromanas Albania GmbH” në një bashkëpunim me kompaninë SHELL International është duke kryer aktivitet për kërkimin e hidrokarbureve në blloqet 2 dhe 3 të kërkimit, që shtrihen në zonën Berat – Tepelenë. Aktualisht këto kompani janë angazhuar në shpimin e një pusi të thellë (rreth 5500 m), pusi Shpiragu-2, në strukturën e Shpiragut, ku pritet zbulimi i një vendburimi të ri nafte.

KOMENTE