English

Koreja e Veriut: Ka erdhur koha të lajmë hesapet me SHBA-në

Situata e Koresë së Veriut mund të dalë jashtë kontrollit, ka paralajmëruar Rusia, pas një tjetër dite të retorikës së përflakur nga Pheniani.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi për një "rreth vicioz" duke treguar të gjitha mundësitë për të shmangur veprime të njëanshme.

Të enjten, Korea e Veriut kërcënoi se do të "lajë hesapet" dhe tha se ajo kishte vënë raketa në stand-by për të goditur SHBA.

SHBA, e cila fluturoi me bombarduesit vjedhurazi mbi Korenë e Jugut këtë muaj, dënoi "retorikën luftarake të" Veriut.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest tha se retorika e vetme thelloi izolimin e Koresë së Veriut.

Korea e Veriut njoftoi media shtetërore "gjykon se ka ardhur koha për të larë hesapet me imperialistët amerikanë".
Ai u tha se kanë dënuar fluturimin e bombarduesve B-2 mbi Korenë e Jugut si një "fazë e pamatur", që përfaqëson një "ultimatum se ata do të ndezin një luftë bërthamore me çdo kusht në Gadishullin Korean".

SHBA kontinentale dhe bazat në Hawaii, Guam dhe Korea e Jugut janë quajtur të gjithë si objektiva të mundshme.

Raketat më të përparuara të Koresë së Veriut mendohet të jenë në gjendje për të arritur Alaskën, por jo pjesën tjetër të kontinentit amerikan.

KOMENTE