English

Maratona e Bostonit tronditet nga eksplozivi. 2 të vdekur dhe 23 të plagosur (VIDEO)

Një ngjarje tepër e rëndë ka ndodhur në maratonën që po zhvillohen në Boston, SHBA.
Incidenti i shpërthimit të bombës erdhi dy orë pasi vrapuesit prekën vijën e finishit.
Dy persona janë vrarë dhe 23 janë plagosur pas dy shpërthimeve në vijën e finishit në Maratonën e Bostonit, tha policia.

Shpërthimet tronditën një prej ngjarjeve më të mëdha sportive në SHBA, duke shkaktuar panik dhe konfuzion.

Viktimat e gjakosur u çuan fillimisht në një çadër mjekësore të ngritur për t'u kujdesur për vrapuesit e lodhur.

Shërbimet emergjente zbritur në vendin e ngjarjes, ndërkohë shkaku i shpërthimeve mbetet ende për t'u konfirmuar.

Një zëdhënëse për Massachusetts General Hospital në qytet i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ai kishte trajtuar 19 viktimat e shpërthimit në dhomën e saj emergjente, por informacioni në lidhje me gjendjen e tyre nuk ishte menjëherë në dispozicion.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se presidenti Barak Obama ishte njoftuar në lidhje me ngjarjet në Boston, ndërsa nënpresidenti Joe Biden - në një telefonatë telefonike gjatë një konference për kontrollin e armëve - ka thënë: ". Lutjet tona janë me ata njerëz në Boston të cilët kanë pësuar lëndime"

Administrata Federale e Aviacionit, ka krijuar një zonë ndalim-fluturimit mbi zonë, ndërsa siguria në vendet kyçe në Uashington dhe Nju Jork është forcuar.
1743
1744

KOMENTE