Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Meshkujt me spermë cilësore janë ata që veshin fustanella
English

Meshkujt me spermë cilësore janë ata që veshin fustanella

Meshkujt të cilët veshin fustanella kanë spermë më cilësore dhe për këtë arsye janë më pjellore, pohojnë shkencëtarët skoceze.
Ata thonë se i veshur me një fustanellë tradicionale - pa të brendshme - sigurohet një ambient ideal për lulëzimin e spermatozoidëve.
Testikujt për të prodhuar nivele adekuate të spermës, duhet të kenë një temperaturë tre gradë Celsius më të ulët se temperatura e trupit.

Por kërkimet e fundit kanë treguar se ka pasur një rënie globale në cilësinë e spermës së meshkujve gjatë 50 viteve të fundit.
Përveç kësaj, ka pasur një rënie në normat e fertilitetit në të gjithë botën e industrializuar.
Edhe pse arsyet për këtë janë të shumta dhe komplekse, është menduar se reduktimi në cilësinë e spermës ka luajtur një rol.
Nuk është kuptuar plotësisht pse cilësia e spermës është përkeqësuar, por ndryshimet në stilin e jetës dhe ndotja në rritje janë sugjeruar si faktorë të mundshëm.

Por, studimi i ri, i botuar në revistën mjekësore skoceze, mund ti sigurojë njerëzit me një zgjidhje të dobët të cilësisë së spermës së tyre të cilësisë.
Ai tha se 80 shkencëtarët e kanë pohuar se lidhja dhe shtrëngimi i testikujve kanë dëmtuar cilësinë e spermës.
Kjo u provua në vitin 1990 kur ekspertët ishin në gjendje të tregojnë se pantallonat e ngushta rritin temperaturën e thellë në brendësi të testiseve.

Ekspertët thonë se pantallonat e shtrënguara janë pjesërisht përgjegjës për uljen e lindshmërisë.
Veshjet e shtrënguar rritin temperaturën në testikuj me 3.5 gradë celcius.
Për këto arsye shkëmbimi i ajrit rreth testiseve nuk kryhet.
Dr Erwin Kompanje, ka thënë: 'fustanellat e veshura krijojnë një mjedis ideal fiziologjik scrotal, pasi ndihmojnë të mbajnë temperaturën normale scrotale, i cili është i njohur të jetë i dobishëm për prodhim të fuqishëm dhe mjaft cilësorë të spermatozoideve.
Ai shtoi se një studim i fundit gjeti se ka efekte edhe më të rënda.
Jo vetëm që ajo ngadalëson prodhimin, por kjo i shkaktoi testikujve të prodhojnë spermatozoidë të rëndomtë që nuk dinin të notonin për të fekonduar vezën dhe të prodhojnë embrione normale.
Studimi tha: Duket bindëse se meshkujt duhet të veshin funde dhe pantallona jo të shtrënguara për të shmangur, të paktën gjatë periudhës gjatë së cilës ata planifikojnë të krijojn fëmijë.
Fustanellë skoceze është një veshje mashkullore që e ka zanafillën që në shekullin e 17.
Në ditët e sotme ajo tenton të vishet për raste të veçanta.
Megjithatë, studimi ka thënë se ka lëvizje për të rivendosur fustanellën si një formë rastësore veshjesh, madje edhe jashtë Skocisë.
Studimi shtoi se veshja e një fustanellë siguron përfitime të forta psikologjike i jep një mashkulli një ndjenjë të fortë të mashkulloritetit dhe lirisë. Shumë gra janë tërhequr nga burrat e veshur me fustanella.

Megjithatë përkundër hulumtimeve duke treguar për burrat skoceze që janë më pjellorë se shumica, të dhënat statistikore në fakt kanë treguar se cilësia e spermës është në rënie në Skoci.
Sipas Eurostat, Islanda është qarku më pjellor në Evropë, ndërsa Sllovakia është më i pakti.

KOMENTE