Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ish-Papa Benedikti kthehet në Vatikan
English

Ish-Papa Benedikti kthehet në Vatikan

Ish-Papa Benedikti eshte kthyer në Vatikan, dy muaj pasi u bë papa i parë që dha dorëheqjen në 600 vjet.

Ai erdhi me helikopter nga rezidenca verore Castel Gandolfo për të jetuar përgjithmonë në Qytetin e Vatikanit.

Ai u përshëndet nga Papa Françesku pasi arriti atje, dhe ai do te jetoje vetem ne nje distancë të shkurtër nga Papa Françesku.

Benedikti, 86 vjeç doli per here te fundit në publik më 23 mars dhe ka pasur spekulime në lidhje me shëndetin e tij.

Vëzhguesit thanë se në atë kohë ai u shfaq më i dobët se sa kur ai dha dorëheqjen në 28 shkurt.

Megjithatë, zëdhënësi i Vatikanit Federico Lombardi tha këtë javë se Emeritus Papa Benedikti nuk ishte i sëmurë.

Benedikti do të jetojë në manastirin Mater Ecclesiae, pas bazilikës se Shën Pjetrit, me sekretarin e tij personal, Monsinjor Georg Gaenswein.

Ndërtesa, përfshin një kishëz e bashkangjitur, një bibliotekë dhe një studim.

Vatikani tha se Papa Benedikt Francis e përshëndeti "me përzemërsi të madhe dhe vëllazërore".

Pastaj të dy mbajtën një "moment të shkurtër të lutjes" në kishëz e Benediktit.

Benedikti tani do t'ja kushtoje jetën e tij lutjes private në shërbim të Kishës, sipas Vatikanit.

KOMENTE