English

Turqia paralajmëron se do të reagoje ndaj bombës që vrau 43 persona

Turqia thotë se do të marrë masat e nevojshme për të mbrojtur veten, pas dy makinave bombe qe vranë të paktën 43 njerëz në një qytet në kufirin e saj me Sirinë.

Ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu u zotua për të kapur ata që janë pas sulmit në Reyhanli cila është shtëpi për shumë refugjatë sirianë. "Asgjë nuk do të shkojë pa përgjigje," tha zoti Davutoglu.

Turqia, një anëtar i NATO-s, tha se dyshon përfshirjen e një agjencie të inteligjencës siriane.

Por Siria mohoi se ishte përgjegjës.

Turqia është një mbështetës i fortë i opozitës në luftën civile të Sirisë dhe një kritik i zëshëm i qeverisë së presidentit Bashar al-Asad.

SHBA dhe NATO kanë dënuar bombat dhe shprehen mbështetje për Ankaranë.

Duke folur gjatë një vizite në Berlin, z Davutoglu tha se ajo "nuk ishte një rastësi" se bombat ndodhen pasi përpjekjet diplomatike për të zgjidhur krizën siriane janë intensifikuar.

"Nuk mund të lejojme askend të sabotojë paqen e Turqisë, " tha ai.

KOMENTE