Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Libi: Gadafi zoteron asete me vlerë 1 miliard $ 'në Afrikën e Jugut'
English

Libi: Gadafi zoteron asete me vlerë 1 miliard $ 'në Afrikën e Jugut'

Zyrtarët e Afrikës së Jugut po hetojnë pretendimet e ish-udhëheqësit libian Muamar Gadafi dhe familjes se tij qe fshehën 1 miliard $ asete në vend.

Libia thuhet se ka bërë thirrje për ndihmë në riatdhesimin e diamanteve, arit dhe të hollave.

Pasuritë ishin duke u mbajtur nga katër bankat dhe kompanitë e sigurimit në Afrikën e Jugut, thone hetuesit libianë.

Disa vlerësime sugjerojnë se totali i aseteve të Gadafit mund të jetë me vlerë më shumë se 80 bn $.

Gadafi u kap dhe u vra si ai u përpoq të ikte nga qyteti i tij gjatë kryengritjes politike të Libisë në tetor 2011.

Çdo aset që i përket atij apo familjes së tij janë konsideruar si pronë shtetërore që duhet të kthehet.


Ambasadori zyrtar libian Salah Marghani tha se zyrtarët ishin "emëruar për të hetuar dhe për të siguruar pasuritë në Afrikë, në emër të popullit të Libisë".

Fragmentet e gazetave të shtypura e letrave nga drejtësia e Libisë dhe ministrat e Financave për homologët e tyre të Afrikës së Jugut kërkuan ndihmë ne gjetjen e aseteve të lidhura me Gadafin, i cili mund "ti kete poseduar ilegalisht, të mbledhura, të plaçkitura, të depozituara ose të fshehura në Afrikën e Jugut".

Ai tha se hetuesit libiane kishte takuar zotin Gordhan dhe presidentin Jacob Zuma për të diskutuar gjetjen dhe kthimin e parave.

KOMENTE