Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Francois Hollande: Kriza në eurozonë drejt fundit
English

Francois Hollande: Kriza në eurozonë drejt fundit

Presidenti francez, Francois Hollande ka deklaruar një fund të krizës së borxhit të eurozonës, e cila ka përfshirë rajonin për katër vitet e fundit.

"Çfarë ju duhet për të kuptuar këtu në Japoni është se kriza në Europë është e gjatë," tha ai për liderët japoneze të biznesit në një udhëtim në Lindjen e Largët.

Pjesa më e madhe e Evropës po vuan nga papunësia e lartë dhe recesioni.

Në prill, ka qenë frika për të ardhmen e euros për shkak të konfuzionit mbi situatën e krijuar në Qipro.

Qipro ka siguruar një paketë kredie me vlerë 10bn euro nga partnerët e saj të BE-së dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Një propozim më herët, për të mbledhur para përmes një takse mbi të gjitha depozitat bankare qipriotë shkaktoi panik në tregjet financiare dhe u tërhoq shpejt. Në vend të kësaj, ishulli ra dakord të rritë 13bn eurot përmes një takse mbi depozitat e mëdha dhe nëpërmjet reformës bankare.

Kjo erdhi pas bailout të Greqisë, Irlanda jo mirë, Portugalia, dhe një bailout të bankave të Spanjës.

Papunësia në eurozonë është në një tjetër rekord të lartë -19.38 million të papunë dhe blloku është në recesionin e saj të gjatë pasi ajo u krijua në vitin 1999, tani në tremujorin e gjashtë, rresht ka përsëri tkurrje.

KOMENTE