Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Liderët e G8 pajtohen me masat ndaj evazionit fiskal
English

Liderët e G8 pajtohen me masat ndaj evazionit fiskal

Udhëheqësit e G8, të ekonomive më të mëdha, kanë rënë dakord për masa të reja ndaj pastruesve të parave, që u shmangen taksave ilegale dhe shmangësve të korporatave tatimore.

Qeveritë ranë dakord për t'i dhënë çdo qasje tjetër automatike për informacion mbi çështjet e banorëve të tyre tatimore.

Ata gjithashtu do të kërkojnë nga kompanitë shell - që shpesh përdorin për të shfrytëzuar pretekstet e taksave dhe investojnë paratë anonime - për të identifikuar pronarët e tyre efektivë.

Komunikata e Samitit iu kërkuan vendeve për të "luftuar plagën e evazionit fiskal".

Masat janë të dizenjuara për të luftuar evazionin e paligjshëm të taksave, si dhe shmangien e taksave ligjore nga korporatat e mëdha që e bëjnë përdorimin si pretekst dhe strehë të taksave.


Tatimi dhe transparenca e tregtisë e quajtur "Ts Tre" - u vendos në krye të agjendës së Britanisë së Madhe për presidencën e saj të G8, i cili përbëhet nga Britania e Madhe, SHBA, Gjermania, Franca, Italia, Rusia, Kanadaja dhe Japonia.

Por samiti është eklipsuar nga konflikti në Siri.

Udhëheqësit e G8-ës - përfshirë presidentin rus Vladimir Putin, një aleat i liderit sirian Bashar al-Asad - i bënë thirrje për të mbështetur bisedimet e paqes sirianë që do të mbahet në Gjenevë "sa më shpejt të jetë e mundur."

Z. Cameron tha se liderët e kishin arritur "për të kapërcyer dallimet themelore", por nuk ka afat kohor për bisedimet e Gjenevës, dhe deklarata e bërë nuk e përmend se çfarë roli zoti Assad mund të luajë në të ardhmen.

KOMENTE