Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Presidentja e Brazilit ndihet krenare për protestat në vend
English

Presidentja e Brazilit ndihet krenare për protestat në vend

Presidentja braziliane Dilma Rousseff ka thënë se ajo është krenare për dhjetëra mijëra njerëz të cilët kanë dalë në rrugë për të kërkuar më të mirën në arsim dhe transportit.

"Qeveria ime ka dëgjuar zërat thirrje për ndryshim," tha zonja Rousseff në komentet e saj të para që kur protestat filluan natën e të hënës në 12 qytete.

Ato janë kthyer në demonstratë mbarëkombëtare kundër keqqeverisjes.

"Brazili po zgjohet si një vend i fortë", tha Presidenti Rousseff.

"Madhësia e marshimet e djeshme janë dëshmi e fuqisë së demokracisë sonë."

"Ndihem mjaft mirë për të parë kaq shumë njerëz të rinj, dhe të rritur - nipi, babai dhe gjyshi - së bashku mbajnë flamurin brazilian, duke kënduar hymnin tonë për të luftuar për një vend më të mirë," tha zonja Rousseff.

Ajo tha se është akoma e nevojshme për të bërë përmirësim në shëndetësi dhe arsim të lirë.

Këto demonstrata janë më të mëdhatë në Brazil që nga viti 1992, kur njerëzit dolën në rrugë për të kërkuar shkarkimin e Presidentit Fernando Collor de Mello.

Më shumë demonstrata janë planifikuar në disa qytete Braziliane në orët e ardhshme, me një miting të madh që do të mbahet në Rio të mërkurën.

KOMENTE