Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Agjenti amerikan falënderon Rusinë për dhënien e azilit të përkohshëm
English

Agjenti amerikan falënderon Rusinë për dhënien e azilit të përkohshëm

Inteligjenca amerikane ka falënderuar Rusinë për dhënien e Edward Snowden azil të përkohshëm, duke e lejuar atë që të lenë aeroportin e Moskës, ku ai ka qenë i fshehur qysh nga qershori.

Në një deklaratë, zoti Snowden akuzoi gjithashtu qeverinë amerikane se nuk tregon "respekt" për asnjë ligj ndërkombëtar.

SHBA ka akuzuar zotin Snowden se ka nxjerrë jashtë detajet e programeve të mbikqyrjes elektronike.

Uashingtoni ka shprehur zhgënjim "ekstrem" në vendimin e Rusisë.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jay Carney tha se ata ishin duke marrë parasysh nëse një takim mes presidentit amerikan Barak Obama dhe homologut të tij rus Vladimir Putin në shtator duhet të realizohet.


Dokumentet u publikuan nga gazeta Guardian e Britanisë së Madhe duke treguar qeverinë amerikane se ka paguar të paktën 150 milion dollarë për agjencinë spiune të Britanisë së Madhe GCHQ, për të siguruar akses dhe influencë mbi programet e grumbullimit të inteligjencës së Britanisë .

KOMENTE