Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Cili është destinacioni më i preferuar në botë për pushime
English

Cili është destinacioni më i preferuar në botë për pushime

Për shumë njerëz sezoni i pushimeve ka ardhur. Ku ata udhëtojnë, ku shkojnë?Shifrat e OKB-së sugjerojnë se Franca kishte më shumë vizitorë të huaj se çdo vend tjetër në vitin 2012, ndërsa qyteti më i vizituar sipas një studimi tani është, Bangkok.

Një studim i kohëve të fundit nga Organizata e Kombeve të Bashkuara Botërore të Turizmit zbuloi se 83 milionë njerëz vizituan La Belle Francën vitin e kaluar, madje edhe më shumë se sa popullata e saj prej 66 milionë.

Joshja e stacioneve të skive alpine dhe vendpushimet e Mesdheut i siguruan asaj vendin e saj të lartë në statistikat që janë prodhuar.

Franca tërheq të paktën 16 milionë vizitorë më shumë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku vendin e dytëe zë Kina, më pas Spanja dhe Italia duke kompletuar 5 top vendet.
Rreth 83% e vizitorëve të Francës vijnë nga vendet e tjera evropiane, të cilat mund të shpjegojnë sasi relativisht të ulët të shpenzuara për kokë.

Kapitali francez mund të jetë i njohur si "Qyteti i Dashurisë", por vetëm 16.8% e vizitorëve në Francë vizitojnë Parisin, sipas studimit të OKB-së.

Dhe me ekonominë franceze në recesion dhe norma të papunësisë në shifra të dyfishtë, ekziston nevoja për të nxitur turistët të qëndrojnë më gjatë dhe të shpenzojnë më shumë para.

"Qëndrimi mesatar në Paris është 2.7 netë. Ne e dimë se evropianët kalojnë dy netë dhe që njerëzit nga Azia dhe Amerika e Veriut shpenzojnë më shumë se një javë", thotë Fransua Navarro nga autoriteti Ile-de-France turistik, i cili përfshin rajonin e Parisit.

"Objektivi ynë është që të bëjë vizitorët të qëndrojnë më gjatë, sepse në qoftë se ata e bëjnë ata do të shpenzojnë më shumë para në strehim, në restorante dhe në pazar. Pra, ne kemi nevojë për të organizuar ngjarje të mëdha. Lojërat Olimpike është një objektiv për ne", thotë ai.

Por këtë vit sipas statistikave në vendin e parë kalon kryeqyteti i Tajlandës Bankok ku sipas vlerësimeve nga MasterCard aktualisht është duke tërhequr 15.980.000 vizitorë në vit.

Që nga viti 2012 Bangkok ka rritur mjaft shpejt numrin e vizitorëve dhe kjo kryesisht ka erdhur nga vizitorët kinezë.


Destinacionet turistike më të njohura

Francë
Shtetet e Bashkuara
Kinë
Spanjë
Itali
Turqi
Gjermani
Angli
Malajzia
Russian Federation
Austri
Ukrainë
Hong Kong
Meksikë
Tajlandë
Kanadë
Greqi
Poloni
Arabia Saudite

KOMENTE