English

Gjarpri del nga kafazi dhe vret dy fëmijë në shtëpi

Një gjarpër është arratisur nga kafazi i një dyqani (pet shop) dhe vrau dy fëmijë në provincën Kanadeze të New Brunswick, thotë policia.

Në një deklaratë, Mbretërore Kanadeze Policia tha se ata besonin se zvarraniku kishte mbytur dy djem, të moshës pesë dhe shtatë, në Campbellton.

Djemtë ishin duke qëndruar në banesën e një shoku e cila ndodhej mbi dyqanin.

Policia beson se gjarpri rrëshqiti jashtë kafazit brenda natës dhe udhëtoi përmes ventilimit. Gjarpri është kapur nga policia.

Tragjedia

Zyrtarët e policisë u thirrën të hënën në mëngjes, ku dy djem u gjetën të vdekur, tha një deklaratë e policisë. Banesë ishte vendosur mbi dyqanin Reptile Ocean exotic.

"Hetimi paraprak ka çuar policinë që të besojë se një gjarpër i madh ekzotik kishte ikur gjatë natës, duke shkuar përmes sistemit të ventilimit në sistemin e ventilimit duke u gjendur në banesën lart," tha deklarata.

Ekzaminimet Post-mortem do të kryhen të martën. Nuk ka akuza deri tani.

Nënkryetari Campbellton, Ian Comeau, tha se incidenti ishte një "tragjedi".

"Qyteti është në shok," shtoi ai.

Ekspertët thonë se sulmet nga gjarpërinjtë ekzotike janë jashtëzakonisht të rralla.

David Rogrigue, drejtor i Kopshtit Zoologjik Ecomuseum Montrealit,tha se ky sulm ishte "i vështirë për tu besuar ... shumë, shumë i jashtëzakonshme dhe shumë i pamundshëm".

Dyqan tha se do të pezullojë përkohësisht llogarinë e tij në internet për shkak se përdoruesit kishin postuar komente "poshtëruese".

Raportet fillestare sugjeruan se zvarraniku mund të ketë qenë një boa, por më vonë zyrtarët thanë se ata besonin se kjo ishte një python shkëmb afrikan.

Pronari i Reptile Ocean tha për News CTV tha se ai e kishte pasur gjarprin që nga viti 2001.

KOMENTE