English

Qeveria siriane ka mohuar sulmet kimike

Sekretari amerikane i Shtetit John Kerry ka dënuar atë që ai tha se ishte "e pamohueshme" përdorimi i armëve kimike nga ana e qeverisë siriane.

Ai i përshkroi sulmet e fundit në zonën e Damaskut, si një "moral" i turpshëm.

SHBA-të dhe aleatët e saj janë duke marrë parasysh një përgjigje duke përfshirë edhe sulmet e mundshme ushtarake në Siri, edhe pse Rusia - aleat i Sirisë - ka paralajmëruar kundër kësaj.

Më parë të hënën, Kombet e Bashkuara inspektorët e armëve kimike u qëlluan ndërsa po hetonin sulmet.

Ekipi ra nën zjarrin e snajperave ndërsa udhëtonte në një nga pesë vendet përreth Damaskut, ku qindra njerëz u raportuan të vrarë më 21 gusht.

Qeveria siriane ka mohuar sulmet kimike.

KOMENTE