English

Masakër në Uashington

Një person i armatosur i cili vdiq pasi vrau 12 persona në një instalim detar në Washington DC është identifikuar si një ish-tekniku i Marinës.

Aaroni Alexis, 34 vjeç, i Fort Worth, Texas, vdiq në një betejë me armë me policinë gjatë trazirave në Uashington Navy Yard.

Tetë të tjerë u plagosën në sulmin, i cili filloi rreth orës 8:20 sipas kohës lokale (12:20 GMT) të hënën.

Presidenti amerikan Barak Obama urdhëroi flamuj të ulur në gjysmë shtize në Shtëpinë e Bardhë dhe në Kapitol Hill.

Ai tha se mbante zi dhe dënoi "aktin frikacak".

Alexis ishte bërë agresiv dhe vrau 8 persona vetëm kur policia kishte rrethuar atë duke i kërkuar të dorëzohej.
Arsyeja akoma nuk është e qartë pasi versioni zyrtar akoma nuk është dhënë.
Marinsi kishte shërbyer në marinë nga 2007-2011 dhe mediat amerikane shprhen se ai ishte larguar nga ushtria pasi ka pasur një seri çështjesh sjellje të pahijshme gjatë shërbimit të tij.

KOMENTE