English

Miss World 2013. Paralajmërime për prishjen e konkurrsit nga ana e ekstremistëve islamikë

Garuesit britanikë janë paralajmëruar se do të përballen me kërcënime të dhunshme nga ekstremistët islamikë gjatë evenimentit Miss World në Indonezi.

Ambasadat britanike, amerikane dhe australiane në Xhakartë kanë paralajmëruar garuesit se grupet ekstremiste mund të jenë duke planifikuar përdorimi dhune për të prishin konkursin, i cili do të zgjasë deri në 28 shtator.

Konkursi u zhvendos nga kryeqyteti Java, ku shumica e banorëve janë myslimanë, në Bali.

Britania është e përfaqësuar nga tre garues - Kirsty Heslewood nga Anglia, Gabrielle Shaw nga Uells dhe Meagan Green nga Irlanda Veriore.

Në raundet e zhvilluara deri tani muslymania Ajibola është zgjedhur si më e bukura e Xhakartës dhe në momentin që është thirrur emri i saj, ajo ra në gjunjë duke kënduar një ajet nga kurani.

Çmimi i saj përfshin një udhëtim në Mekë.

KOMENTE