Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tërmet i fuqishëm 7.7 ballë. Krijohet ishull pas tërmetit (VIDEO)
English

Tërmet i fuqishëm 7.7 ballë. Krijohet ishull pas tërmetit (VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm ka vrarë të paktën 328 persona dhe plagosi qindra të tjerë në provincën pakistaneze në jug-perëndim të Balochistan.

Tërmeti me magnitudë 7.7-magnitudë goditi të martën pasdite në një thellësi prej 20 km (13 milje) në veri-lindje të Awaran.

Shumë shtëpi janë rrafshuar dhe mijëra njerëz kanë kaluar natën qiell të hapur.

Pas tërmetit, u shfaq një ishull pranë brigjeve në portin e Gwadar.

Njerëzit u mblodhën në plazh për të parë ishullin e ri, i cili është raportuar të jetë rreth 200 metra (656ft) i gjatë, 100 mera i gjerë dhe 20 metra i lartë, nga shkencëtarët qe janë dërguar për të vëzhguar atë.

Zyrtarët thonë se masa të tilla janë shfaqur edhe me parë në këtë zonë, dhe zakonisht zhduken përsëri me kalimin e kohës.

Tërmeti i së martës ishte aq i fuqishëm se ajo u ndje aq larg deri në kryeqytetin e Indisë, Delhi, dhe Dubai. Punëtorët në Karaçi u evakuan nga zyrat e tyre për shkak të dridhjeve të forta.

Balochistan është provinca më e madhe, por më pak e populluar Pakistanit.

Ushtria ka një prani të madhe në zonë për shkak se ajo është duke luftuar një kohë të gjatë me kryengritësit separatiste Baloch, dhe kështu trupat e saj ishin në mesin e parë për t'iu përgjigjur krizës.
1893

KOMENTE