Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Irani dëshiron marrëveshje bërthamore me fuqitë botërore
English

Irani dëshiron marrëveshje bërthamore me fuqitë botërore

Presidenti iranian Hassan Rouhani thotë se dëshiron të arrijë një marrëveshje me fuqitë botërore mbi programin bërthamor të Teheranit brenda 3 -6 muajt e ardhshëm.

Ai i tha Washington Post se e sheh rezolutën e çështjes si një "pikë fillimi", në lehtësimin e marrëdhënieve SHBA-Iran.

Z. Rouhani tha se ai ishte i autorizuar plotësisht nga lideri suprem i Iranit, Ayatollah Khamenei, për të negociuar mbi çështjen.

Të enjten, Irani do të mbajë bisedime me grupin P5 +1 të fuqive botërore mbi programin e pasurimit të uraniumit të Teheranit.

Në një takim të rrallë ndërmjet SHBA-së dhe zyrtarëve iranianë, Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif do të takohet me Sekretarin amerikane të Shtetit John Kerry si dhe diplomatët nga Britania e Madhe, Franca, Rusia, Kina dhe Gjermania në Nju Jork.

KOMENTE