Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rumania dhe Bullgaria nuk duhet të lejohen në zonën Shengen
English

Rumania dhe Bullgaria nuk duhet të lejohen në zonën Shengen

Ministri i jashtëm i Francës ka deklaruar se Rumania dhe Bullgaria nuk duhet të lejohen në zonën pa pasaporta, Shengen për shkak të frikës së sigurisë.

Laurent Fabius tha se Franca ishte e shqetësuar se Rumania dhe Bullgaria nuk do të jetë në gjendje të forcojnë kufijtë e tyre, duke lejuar një fluks masiv të emigrantëve të paligjshëm të pakontrolluar në Evropë.

Ai foli përpara një vendimi të Bashkimit Europian në se do ti japë dy ish vendetve të bllokut lindor, statusin e plotë të lëvizjes më 1 janar, 2014.

Ai tha: "Nëse nuk ka ndryshim në kushte, ne nuk do të jemi në favor. '
"Njerëzit që vijnë nga jashtë Europës mund të hyjë në Rumani dhe Bullgari fare lehtë dhe më pas ata depërtojnë lirisht në pjesën tjetër të Evropës, 'tha Fabius.
"Ne duhet të jemi të sigurt se Bullgaria dhe Rumania kanë mjetet për të verifikuar këtë kontroll.

Qytetarët rumunë dhe bullgarë kanë të drejtën për të udhëtuar me një pasaportë në të gjithë zonën e Shengenit, e cila heq kontrollin kufitar me shumicën e vendeve të BE-së si dhe jo-anëtarëve të tilla si Zvicra dhe Norvegjia.
Komentet e zotit Fabius 'erdhën mes debatit të ashpër brenda koalicionit në pushtet të Francës mbi trajtimin e popullsisë rome.

KOMENTE