English

La Repubblica: Shqipëria Toka e premtuar e shumë Italianëve

Anika Golemi - Toka qe 10-vjet me pare prodhonte deshperim, sot mirepret emigrantet italianë, sfondi kulturor ndryshon, te debuar nga sistemi produktiv , emigrante te cilet udhetojne.
Fillimisht ishin sipermarres te uritur per pune me cmim të ulet, tani punetore, elektriciste, hidraulike madje dhe mjekë apo në pozicione menaxheriale dhe drejtuese, arkitekte e të tjera profesione.
Kështu shkruan gazeta italiane “La Republica” qe sot dedikon fenomenin e emigracionit ne Shqiperi.
Roberto , guzhinier dhe pronar restoranti, vjen nga Viterbo, shprehet se per nje ore fluturim, rilindi.
Qendroja ne kuzhine 16 ore per t'u paguar, shfrytezim ne maksimum, dhe i mbytur nga taksat. Atje isha 1 prej te shumteve, ketu jam nje nga te paktet.

Robero Cannata 49 vjec nga Torino, 20 vjet ne Lazio. Tani Roberto punon tek “Basilico” 5 minuta nga sic e therrasin ne Tirane, Blloku, pika tregtare ne Tirane. Kliente shqiptare e të huaj, nje fytyrë një racë. “Ndoshta po, jemi popuj qe shihemi”, dhe mosbesues sidomos nga italianet, qe shperblehen deri ne ndeshkim, shkembimi i emigrimit, dhe ja 20 vjet me vonë kthehen ata, italianët në emigrantë që emigrojnë në Shqipëri duke u quajtur Italianet e shqiperise.

Ata qe “ ne Itali nuk kanë me shpresa” te shtyre pertej Adriatikut nga kriza e poshter, spostohen ne bregun tjeter per nje rroge me te mire.

“Kush eshtë italian qe emigron ne Shqiperi”? Burre 25-50 vjeç me shume verior. Pozicioni social ndryshon, te larguar nga sistemi produktiv, marin rrugen dhe emigrojne, dhe nuk jane aspak për pushime. Fillimisht ishin sipermarres te uritur per pune me çmim te ulet.

Tani janë punëtorë me të gjitha të drejtat sipas ligjit, artixhane elektriciste, hidraulike, saldatore, mekanike, marmiste, e pastaj avokate , mjeke, arkitekte.

Nje sektor me vete, me nje toge te kompanive, qe kane trasferuar ketu
kompanite e tyre Gruppo Abramo, Teleperformance, Infocall, Teletu, Transcom, Grid di Marina, Salamon per te permendur disa, ku rroga mesatare eshte rreth 200 – 300 euro ne muaj, por jeta ketu kushton sa nje cereku atje “me mire pak se sa asgje” eshte logoja i nje emigranti te ri.

Dy vjet me pare, sapo mbushi 26 vjec Davide Barzani beri valixhen nga Brescia dhe solli zanatin e tij si saldator ne Shqiperi , sikurse gjerat ecnin mire filloi te mesonte dhe nxenes , “ gjashte nxenes, nje tavoline, nje
saldatrice” tregon ne laboratorin e tij, dhe kjo është “ Bota e saldimit”

“ Tregu eshte zgjeruar , dhe pune ka”, shprehet ai.

Si erdha ketu? Duke falenderuar nje mikun tim shqiptar.

Italianet Shqiperine e nuhasin qe para se te nisen, arsyeton Carlo Alberto Rossi konsulent per nje klinike private me kapital italian. Kush vjen nga deshperimi, kush per te ikur nga falimentimi, kush kupton potencialin.

Burokracia ndryshon nga 10% me 70% ne krahasim me Italine. Fenomeni emigracionit ne te kundert eshte destinuar te dyfishohet ne 2-3 vitet e ardhshme.
Sa jane deri tani italianet? Te dhenat e dhomes se tregtise, tregojne ne baze te ISTAT se ne 2012 regjistrohen rreth 1460 shoqeri me nje bashkpronar italian. Popillsia italiane në Shqiperi: 1800 leje qendrimi rreth 1000 qe studiojne ne
Universitetin Nostra Signora del Buon Consiglio, gemellata con Roma Tor Vergata

Persa i perket disa shifrave,3 mije eshte numri i komunitetit italian në Ballkan, edhe pse askush nuk e di sa jane ne te vertetë,- shpjegon Luigi Nitido, nenkryetar i dhomes se tregtise, pasi shume levizin per hesap te tyre dhe drejtohen neper istitucione vetem nese gjerat ecin keq, pasi italiani preferon te jete i paqendrueshem shprehet Luigi.

KOMENTE