English

NASA: Asteroid drejt Ballkanit

Lajm i fundit nga NASA është se një Asteroid duket tepër shqetësues për njerëzimin dhe Europën. Shanset e përplasjes të një asteroidi me Tokën duket se janë shumë më të mëdha nga ç’mendohej.

Nga një studim i fundit rezultoi se shanset që Toka mund të goditet nga një asteroid janë dhjetë herë më shumë nga çfarë ishte menduar dhe thënë deri më tani.

Shkencëtarët, të cilët studiuan meteorin “Chelyabinsk”, i cili shpërtheu në qiellin e Rusisë, shkurtin e kaluar, peshonte 12 deri në 13 mijë tonë, dy herë më shumë se sa bomba e hedhur në Hiroshimë dhe Nagasaki.

Sipas revistës shkencore “Nature and Science”, risku që asteroidët e vegjël të godasin tokën po vjen duke u rritur dhe “Hiroshima” do të jetë e pashmangshme në Europën JugLindore.

KOMENTE