English

Liban. Goditet ambasada iraniane në Bejrut

Së paku 22 vetë janë vrarë dhe më shumë se 140 të plagosur në një shpërthim vetëvrasës të dyfishtë jashtë ambasadës iraniane në Bejrut, kryeqytetin libanez.

Ka njoftime kontradiktore nëse atasheu kulturor iranian i mbijetoi sulmit apo u vra .

Irani është një përkrahës i madh i grupit militant Shia të Hezbollahut , i cili ka dërguar luftëtarë në Siri për të mbështetur qeverinë e Bashar al- Asad.

Një grup xhihadist i lidhur me al -Kaidën ka pranuar se ka kryer sulmin .

Zyrtarë libanezë thanë sulmuesi vetëvrasës të parë ishin në një motor, ndërsa një tjetër automjet me 4 persona kishte mbërritur.

Konflikti sirian ka rritur tensionet sektare në Liban .

Libanezët suni, luftëtarë myslimanë kanë bashkuar forcat me rebelët kryesisht sunite në Siri. Disa nga grupet rebele janë të lidhur me al - Kaedën.

Shia muslimane në Iran është një përkrahës i madh i Hezbollahut, si dhe qeverisë tëzotit Asad.

Z. Assad vjen nga Sekti Alevit , një degë ortodokse e Shia Islam .

KOMENTE