Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ju përgjojnë telefonin. Si ta dalloni
English

Ju përgjojnë telefonin. Si ta dalloni

Shpesh dëgjojmë lidhur me përgjimet e telefonave por a ju ka shkuar në mend se si ta zbuloni se po ju përgjohet telefoni juaj?

Shumë e thjeshtë. Gjatë kohës kur flisni bateria e telefonit tuaj nxehet por bateria qëndron po aq e nxehte edhe gjatë kohës që ju nuk e shfrytëzoni telefonin tuaj.
Kjo do të thotë se telefoni juaj po përdoret nga dikush tjetër.

Keni parasysh se ngrohtësia paraqitet në rastet kur shfrytëzohet celulari, ose menjëherë pas karrikimit.

Nëse e mbushni me rrymë celularin më shpesh se zakonisht, ai është edhe një shenjë për pengesa potenciale.

Nëse nuk e keni shfrytëzuar aparatin më shpesh se zakonisht, atëherë celularin tuaj e përdor dikush pa njohurinë tënde.

Kur telefoni të përgjohet, atëherë bateria e tij shumë shpejt harxhohet. Në kohën e fundit disa virusë po e dëmtojnë sistemin Android.

Duke iu falënderuar atyre, nëse telefoni nuk është i “infektuar” me virus, atëherë krejt normalisht do të zhvillohet biseda, kurse pasi të përfundojë biseda mundet që edhe për 10 sekonda mund të dëgjohet biseda në rrethin tuaj të telefonave të “infektuar”.

Kur ta mbyllni telefonin dhe vëreni një pauzë të gjatë, ngjyra e ekranit ndriçon më gjatë ose thjesht telefoni refuzon të çaktivizohet, është e mundur që juve t’iu përgjojnë.

Sjelljet jotipike të celularit gjithmonë duhet t'ju shqetësojnë, edhe pse problemet e përshkruara mund të jenë si pasojë e hardwerit ose softwerit të celularit.

Mund të ndodhë që në celular krejt befasisht të ndizet drita e ekranit, që vetvetiu të vendosen disa aplikacione dhe që ceulalri vetë të hapet. Kjo sjellje e çuditshme mund të japë sinjalin që dikush me dirigjues e kontrollon telefonin tuaj.

Por, duhet të keni parasysh se një sjellje e tilë mund të ndodhë për shkak të transferimit të të dhënave. Kur bisedoni, celulari që përgjohet mund të lëshojë zëra të ndryshëm si “eho”, “zbrazje elektrike”, klikime”... edhe pse kjo nuk do të thotë se jeni viktimë e spiunimit, pasi bashkëbiseduesi juaj mund të gjendet në trafik komunikacioni.

Nëse e shfrytëzoni celularin tuaj në një afërsi të pajisjeve tjera elektrike dhe ai iu shkakton pengesa, ajo mund të jetë pasojë nga mjetet tjera elektronike që gjenden në shtëpinë ose zyrën tuaj.

KOMENTE