Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kur duhet të kryeni mardhënie seksuale për të mbetur shtatzënë
English

Kur duhet të kryeni mardhënie seksuale për të mbetur shtatzënë

Koha është çdo gjë. Sperma mund të jetojë nga dy deri në tre ditë, por veza te femra jeton vetëm 12 deri në 24 orë.

Për të rritur shancet e konceptimit, është e rëndësishme që të keni marrëdhënie më shumë se një herë në kohën e ovulacionit. Një qasje e mirë është që të ketë marrëdhënie seksuale një ose dy ditë para ovulacionit dhe përsëri në ditën që ju keni ovulacion. Në këtë mënyrë, ka më shumë të ngjarë të jetë një furnizim i shëndetshëm me spermë duke pritur në tubat fallopiane, vezën e cila shkëputet.

Natyrisht, nuk është e prerë me thikë se kur një grua ka ovulacion. E gjitha varet nga gjatësia e ciklit tuaj menstrual.

Një grua tipike ka ovulacion rreth 14 ditë para periudhës së saj të ardhshme - të ciklit, pra duke filluar nga dita e 11-të e ciklit deri në të 17 -ën siç është mbajtur zakonisht. Nëse ju keni një cikël 28-ditor, e cila është mesatare, atëherë ju do të keni ovulacion në gjysmë të rrugës përmes ciklit tuaj. Por në qoftë se ju keni një cikël 35-ditore, ju do të keni ovulacion në ditën e 21-të dhe jo 17-të duke numëruar nga dita që të erdhi cikli.

KOMENTE