Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Personave me Aftësi të Kufizuar do tu shpërndahet pagesa e dhjetorit. Të prapambeturat pas Vitit të Ri
English

Personave me Aftësi të Kufizuar do tu shpërndahet pagesa e dhjetorit. Të prapambeturat pas Vitit të Ri

Kryeministri Edi Rama siguroi sot të gjitha grupet e Personave me Aftësi të Kufizuar se Qeveria do të bëjë çmos që para Vitit të Ri ata të marrin pagesën që i takon për muajin dhjetor dhe me fillimin e buxhetit të vitit 2014 të shlyhen edhe detyrimet e prapambetura.

Në një takim të organizuar nga Shoqata e Invalidëve të Punës së Shqipërisë, në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar, Kryeministri theksoi se është gjithashtu, shumë i rëndësishëm edhe garantimit i vijimësisë së pagesave. “Të modernizojmë sistemin e kontributit ndaj jush si pjesë e luftës me korrupsionin që i ka shtrirë tentakulat e veta babëzisht edhe brenda këtij grupi, duke përfshirë në këtë grup, për arsyet e veta të korrupsionit, njerëz që nuk kanë lidhje me aftësinë e kufizuar”, tha Rama.

Kryeministri bëri të ditur se në bilancin e 100 ditëve të para të Qeverisë do të jetë zhbërë edhe një rregull i vendosur nga qeveria paraardhëse, për të cilin Rama u shpreh se i jepte qeverisë të drejtën të ishte qorre dhe shurdhe përballë kësaj kategorie sociale dhe i hiqte personave me aftësi të kufizuar të drejtën për t’u dëgjuar.

KOMENTE