Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Djathi përmban gjurmë morfine
English

Djathi përmban gjurmë morfine

Të fiksuar mbas djathit? Ja arsyeja.
Që në vitin 1980 studiuesit kanë zbuluar se djathi përmban gjurmë morfine.
Në vitin 1981 Eli Hazum dhe kollegët e tij raportuan gjurmët e morfinës një narkotik që krijon varësi.

Studimi pohoi se morfina ndodhej në qumështin e lopës dhe të njeriut, qëllimisht që i porsalinduri të lidhet fort mbas nënës së tij për të marrë kështu të gjithë lëndët ushqimore të nevojshme.

Proteina kazeinë e qumshtit kur shpërbëhet në traktin tretës në kazomorfinë prodhon gjithashtu efekte narkotike. Tek djathi kazeina është më e përqëndruar kështu që efektet narkotike janë më të forta dhe shija e kënaqësisë është më e madhe.

KOMENTE