Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Irani pretendon se ka kapur spiun të MI6
English

Irani pretendon se ka kapur spiun të MI6

Irani thotë se ka kapur një spiun që punonte për agjencinë e zbulimit britanik MI6 në qytetin jug-lindor të Kerman.

Kreu i gjykatës revolucionare Kerman tha se spiuni i dyshuar kishte pranuar duke qenë në kontakt me katër oficerë britanikë të zbulimit 11 herë, si brenda dhe jashtë vendit.

Ai tha se i akuzuari ishte tani në gjyq duke u rrëfyer. Kombësia e spiunit nuk është bërë ende e njohur.

Zyra e Jashtme në Mbretërinë e Bashkuar tha se nuk bëri komente mbi çështjet e zbulimit.

Irani rregullisht pretendon të ketë kapur spiunët që punojnë për fuqitë e huaja, por në shumicën e rasteve i akuzuari është liruar pa pagesë muaj më vonë.

Sipas një raporti nga agjencia e lajmeve Tasnimin konservatore e Iranit, spiuni i dyshuar është arrestuar pas 10 muajsh pune të inteligjencës dhe një herë kishte pasur një takim me agjentët britanikë në Londër.

Dadkhoda Salari, kreu i gjykatës Kerman, thotë se ai është i moshës mbi 50, me një "edukim akademik". Flet rrjedhshëm gjuhën angleze, por nuk mban asnjë post zyrtar.

Lajmi vjen si Irani dhe Britania kanë marrë hapa në përpjekje për të rivendosur marrëdhëniet diplomatike.

Britania mbylli ambasadën e saj në Teheran, kryeqytetin iranian, në vitin 2011 pasi u sulmua nga një protestë ndaj sanksioneve bërthamore britanike.

KOMENTE