Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nelson Mandela. Ja kush ishte njeriu i urtësisë, drejtësisë, barazisë dhe paqes botërore
English

Nelson Mandela. Ja kush ishte njeriu i urtësisë, drejtësisë, barazisë dhe paqes botërore

Nelson Mandela u përcoll sot në banesën e fundit ne fshatin e tij të lindjes pranë familjarëve të tij.
Historia e Nelson Mandelës është më shumë një histori e Afrikës.


Nekrologji e ISH- presidentit të ndjerë

Ka qënë një trishtim i thellë kur Qeveria ka mësuar vdekjen e babait të demokracisë së Afrikës së Jugut - Nelson Mandela Rolihlahla .
Ai kaloi në mënyrë paqësore në shoqërinë e familjes së tij rreth orës 20:50 në 5 dhjetor 2013 .
Njeriu që u bë një nga ikonat më të mëdha të botës ka lindur në Mvezo , Transkeit më 18 korrik 1918 , të Nongaphi Nosekeni dhe Henry Gadla Mandelës . Babai i tij ishte këshilltari kryesor / këshilltar i shtëpisë mbretërore Thembu.
Pas vdekjes së babait të tij në vitin 1927,Rolihlahla i ri u bë Shef i Jongintaba Dalindyebo , që ishte një fermë-shtëpi mbretërore në Thembu ku ai spikati personalitetin e tij , vlerat dhe pikëpamjet politike. Nuk ka dyshim se njeriu i ri vazhdoi të sjellë disa nga ndryshimet më të rëndësishme dhe të shquara në historinë e Afrikës së Jugut dhe politikës.

Vetëm në sajë të Mandelës bota hodhi sytë në Afrikën e Jugut dhe mori njoftimin e shtypjes së madhe dhe të organizuar të zezakëve afrikanë të jugut . Megjithatë nëpërmjet Mandelës bota do të mësojë frymën e durimit , triumfin e faljes dhe bukurinë e pajtimit . Në të vërtetë , historia e Nelson Mandelës është më shumë historia e Afrikës së Jugut .
Kur ishte vetëm 25 vjeç , Nelson Mandela u bashkua me Kongresin Kombëtar Afrikan ( ANC ) . Karriera e tij politike do të përfshijnë dekada - siç ai vetë ka thënë : " Lufta është jeta ime . ' Mandela i ri gjithashtu i kualifikuar dhe dhe praktikuar si avokat . Së bashku me Oliver Tambo ai hapi zyrën e parë e ligjore në Johanesburg për të zinjtë.
Mandela u martua me Evelyn Nomathamsanqa Mase në vitin 1945 . Ata u martuan për katërmbëdhjetë vjet dhe patën katër fëmijë: Thembekile ( 1946) , Makaziwe ( 1947) , i cili vdiq pas nëntë muajsh , Makgatho ( 1951) dhe Makaziwe ( 1954) . Çifti u divorcua në vitin 1958 .

Ai ishte i rëndësishëm në formimin e radikal ANC Lidhjes Rinore ( ANCYL ) në vitet 1940 e cila isht përcaktuar për të ndryshuar fytyrën e politikës . Mandela u zgjodh sekretar Kombëtare të ligë në vitin 1948 dhe President në vitin 1952 .
Pjesa më e madhe e viteve që pasuan treguan se Mandela u përfshi thellë në aktivizëm , duke sjellë ndryshime politike kundër qeverisë gjithnjë e më agresive të aparteidit . Ai ishte një lojtar kyç në fushatën e KNA -së për kundërshtim të ligjeve të padrejta në vitin 1952 dhe gjyqi e dënoi me tradhti në vitin 1961 . Gjatë kësaj kohe ai u burgos disa herë në bazë të ligjeve të aparteidit duke u ndaluar nga veprimtaria politike . Kuptoi se ANC ishte e nevojshme të përgatiste një luftë më intensive , dhe për këtë ai u bë një forcë instrumentale duke pasuar në formimin e një pjese të re të lëvizjes çlirimtare , Umkhonto ne Sizwe ( MK ) , si një bërthamë e armatosur me qëllim të përgatitjes për luftë të armatosur . Mandela ishte komandant suprem i MK .

Më 14 qershor 1958 Nelson dhe Winnie Madikizela ishin martuar në një kishë lokale Bizana . Ata kishin dy fëmijë, Zenani ( 1958) dhe Zindziswa ( 1960) . Në prill 1992 ata u ndanë dhe në fund u divorcuar në vitin 1996 .
Ai e la vendin në vitin 1962 dhe udhëtoi jashtë vendit për të organizuar trajnime guerile për anëtarët e MK . Në kthimin e tij në Afrikën e Jugut ai u arrestua në mënyrë të paligjshme me akuzën e largimit nga vendi dhe nxitje për grevë . Mandela vendosi të përfaqësojë veten në gjykatë . Ndërsa në gjyq , Mandela është akuzuar për sabotim në gjyqin Rivonia . Kjo është deklarata e tij e famshme nga banka e të akuzuarve e bërë në vitin 1964 :

"Unë kam luftuar kundër dominimit të bardhë , dhe kam luftuar kundër dominimit të zi . Unë kam patur që kur isha i vogël idealin e një shoqërie demokratike dhe të lirë , në të cilën të gjithë personat jetojnë së bashku në harmoni dhe me mundësi të barabarta . Ajo është një ideal që unë shpresoj të jetoj për të dhe do ta arrij, madje jam i pregatitur të jap dhe jetën nëse do të duhet . "

Në të njëjtin vit Mandela dhe të akuzuarit e tjerë u dënuan me burgim të përjetshëm në gjyqin Rivonia dhe u dërguan në Robben Island , pranë Cape Town . Ndërsa ishte në burg , Mandela refuzoi ofertat e bëra për t'u liruar me kusht që ai të heqë dorë nga dhuna . " Të burgosurit nuk mund të hyjnë në kontrata . Vetëm njerëzit e lirë mund të negociojnë , " tha ai . Ai qëndroi në burg për 27 vjet me bindjen e tij për të luftuar aparteidin dhe padrejtësitë e saj .

Ai doli nga burgu më 11 shkurt 1990. Mandela i zhytur plotësisht në punën e jetës së tij , duke luftuar për të arritur qëllimet që ai dhe të tjerët kishin të përcaktuara pothuajse katër dekada më parë . Në vitin 1991 , në konferencën e parë kombëtare të ANC mbajtur brenda në Afrikën e Jugut pasi u ndalua për dekada të tëra , Nelson Mandela u zgjodh President i ANC , ndërsa shoku i tij gjatë gjithë jetës dhe kolegu , Oliver Tambo , u bë Kryetar i organizatës Kombëtare.
Në një jetë që simbolizon triumfin e shpirtit të njeriut , Nelson Mandela pranoi Çmimin Nobel të Paqes në vitin 1993 ( së bashku me FW de Klerk ) në emër të të gjithë afrikanëve të jugut të cilët kanë vuajtur dhe sakrifikuar aq shumë për të sjellë paqe në vendin tonë .
Epoka e aparteidit zyrtarisht mori fund në 27 prill 1994 , kur Nelson Mandela votoi për herë të parë në jetën e tij - së bashku me popullin e tij . Megjithatë , shumë kohë para kësaj date është bërë e qartë , madje edhe para fillimit të negociatave në Qendrën Tregtare Botërore në Kempton Park , se ANC është gjithnjë vizatimi i të ardhmes së Afrikës së Jugut .

Nelson Mandela Rolihlahla u inaugurua si Presidenti i një Afrikë të Jugut demokratike më 10 maj 1994.
Kjo ikonë botërore ka punuar pa u lodhur edhe pas arritjes së demokracisë në Afrikën e Jugut për të vazhduar përmirësimin e jetës . Edhe pse doli në pension nga politika , vëmendja e tij u zhvendos në çështjet sociale të tilla si HIV dhe AIDS dhe mirëqenien e fëmijëve të vendit .
Si dëshmi për intelektin e tij të mprehtë politik , urtësinë dhe angazhimin e rreptë për të bërë botën një vend më të mirë , Mandela formoi grupin prestigjioz të thirrur pleqtë - një grup i pavarur i udhëheqësve të shquar botërorë , të cilët ofrojnë ndikimin e tyre kolektiv dhe përvojën për të mbështetur ndërtimin e paqes , ndihmojnë në trajtimin e shkaqeve kryesore të vuajtjes njerëzore dhe promovojnë interesat e përbashkëta të njerëzimit .
Z. Mandela la pas gruan e tij Graça , tri vajza , 18 nipër e mbesa dhe 12 stërnipër e stërmbesa .

KOMENTE