Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Unazat vaginale shkaktare të vdekjes te femrat
English

Unazat vaginale shkaktare të vdekjes te femrat

Femrat për të mos mbetur shtatzënë përveç terapisë me pilula përdorin edhe terapin e vendosjes se kontraceptivit unazë në brendësi të trupit të tyre.
Por të dhënat e fundit që vijnë sidomos nga Britania tregojnë se kjo terapi
po jep efekte negative madje deri në shkaktimin e vdekjes së pacientes.

Një grua britanike pati një mpiksje të gjakut potencialisht vdekjeprurëse pasi kishte vendosur një kontraceptiv unazor.
Mijëra pacientë në Mbretërinë e Bashkuar janë duke u paralajmëruar nga ekspertë për të ndaluar përdorimin Nuva Ring pasi i vë gratë në një rrezik shumë më të lartë të sulmeve në zemër dhe tru sesa format tradicionale të kontrollit të lindjes .
Nuva Ring tregtohet nga gjigande farmaceutike Merck , pajisja është në dispozicion falas në NHS .
Përveç kësaj , gratë mjekët e të cilëve mund të kenë dyshime për përshkrimin e recetave ato mund ta blejnë atë në internet pas një ' konsultimi mjekësor" në internet.
Unaza vaginale kontraceptive është e mbushur me një koktej të hormoneve , të lëshuar për një muaj , pasi ajo është futur.
9,000 gra britanike e kanë përdorur atë pas miratimit nga rregullatorët në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2008 .
Por një nënë 44 - vjeçare angleze ka konsultuar avokatët për mpiksjen e gjakut në mushkëri si shkak i vendosjes së unazës vaginale.
Para vendosjes ajo ishte e shëndetshme dhe pas tre vitesh ajo ndjehej e lodhur aq sa një ditë nuk mbushej dot me frymë për shkak të mpiksjes së gjakut në 40% të mushkërive të saj edhe pse ajo kishte shkuar te mjeku tre herë për tu kontrolluar por asgjë nuk ishte vënë re.
Ajo vdiq në moshë të re.
 

Agjencia rregullatore e produkteve shëndetsore ( MHRA ) ka bërë të ditur se ka pranuar 23 raporte të ' reagimeve negative të dyshuar të kësaj pajisje spontane.
Në SHBA , ku NuvaRing ka qenë në dispozicion që nga viti 2002 , mbi 3,500 padi janë ngritur duke pretenduar se pajisja ka shkaktuar probleme të rënda shëndetësore , duke arritur kulmin me vdekjen e vitit të kaluar të studentes të 24 - vjeçari Erika Langhart , pas dy sulmeve të zemrës gjoja të shkaktuar nga unaza .
Dr Michael Carome në Uashington ka thënë për këtë dhe beson se sipas statistikave se pajisja duhet të ndalohet . " Për sa kohë që Nuva - Ring mbetet në treg , këshilla jonë për gratë është për ta shmangur atë , " tha ai .
Nuva Ring është në dispozicion të lirë në Mbretërinë e Bashkuar dhe në planifikimin familjar dhe klinikat e shëndetit seksual .
Ajo është shitur edhe në faqet e internetit , duke përfshirë PharmaDoctor.

Merck këmbëngul se "siguria dhe efikasiteti i NuvaRing u krijua fillimisht në provat klinike që përfshijnë më shumë se 3,700 gra . Por në faqen e internetit kompania shton : " Rreziku i mpiksjes së gjakut mund të jetë më i madh me llojin e progestin në NuvaRing se sa me disa progestina të tjera në disa pilula kontraceptive me dozë të ulët. "

KOMENTE