Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kubanët çmenden nga çmimi i makinave të huaja në shitje
English

Kubanët "çmenden" nga çmimi i makinave të huaja në shitje

Kubanët kanë reaguar me tronditje pasi makina të huaja dolën në shitje për herë të parë që nga revolucioni 1959, dhe tashi përsëri por me një rritje çmimesh të papara, në atë që disa e quajtën " çmenduri ".

Shteti ka monopolin e makinave të reja dhe ka vendosur çmimet 400 % ose më shumë .

Një Peugeot 508 kushton 53,000 $ në Mbretërinë e Bashkuar, por në Kubë kushton 262,000 dollarë. Pagat e Shtetit mesatare janë rreth 20 $ në muaj .

Kjo shitje e makinave të huaja në Kubë, është një prej reformave të fundit në serinë e reformave në Kubën komuniste. Kërkesa për leje për të blerë makina të reja është hequr .

Megjithatë, vetëm një pakicë do të përfitojnë .

Sarah Rainsford e BBC-së , në Havanë , thotë se njerëzit si lumë kanë vërshuar në një dyqan me makina të përdoruanë qarkun e supmarketeve Havanë Miramar.

Ajo thotë se shprehjet më të thëna ishin " kjo është çmenduri " dhe "një mungesë e respektit " , duke iu referuar qeverisë .

" Çmimet janë të çmendura, asnjë ​​kuban i cili punon për shtetin mund të blejë me atë çmim. Ata kanë zero shans për të marrë një makinë . . . "

Një tjetër , kubanez Antonio , tha : "Ne jemi të habitur, sepse kjo është një surprizë e madhe. Unë nuk e di se çfarë strategjia e qeverisë është kjo, Ndoshta kjo është vetëm një fazë provë. Por çmimet janë të tepërta . . . . "

Qeveria argumenton se fitimet do të vendosen në një fond të veçantë për të zhvilluar transportin publik pasi ka një mungesë të tmerrshme të transportit dhe ajo që është, ndodhet në gjendje të shkatërruar .

Për makina të reja , populli kishte nevojë për një leje nga qeveria - një privilegj dhënë kryesisht për zyrtarë të lartë, atletë dhe artistë .

Lejet shpesh janë tregtuar në tregun e zi për shuma të mëdha të parave të gatshme .

Ky veprim i fundit është pjesë e një serie reformash drejtuar nga presidenti Raul Castro që kanë për qëllim përditësimin e modelit ekonomik kuban .

Raul Kastro ka përkrahur reforma të kufizuara të tregut të lirë që kur mori frenat e pushtetit nga vëllai i tij Fidel në vitin 2008 .

KOMENTE