English

Diplomatja indiane dëbohet nga SHBA-ja

Një diplomate Indiane arrestimi i së cilës u bë në SHBA ka ndezur një grindje diplomatike edhe në Indi , thonë zyrtarët .

Devyani Khobragade është urdhëruar të largohet nga SHBA të enjten , pasi ajo u padit për akuza penale por India nuk pranoi të heqë imunitetin e saj .

Ms Khobragade u arrestua në Nju Jork muajin e kaluar me akuzën e mashtrimit të vizave dhe mospagesës së zonjës së shtëpisë.

Ajo ishte me duart në pranga kur India kërkoi falje për " poshtërimin " e saj .

Ms Khobragade ka mohuar gjithmonë çdo keqbërje .

Një zyrtar i lartë i SHBA tha se zonja Khobragade ishte larguar nga John F Kennedy International Airport i Nju Jorkut të enjten , për në Indi .

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme Indian Syed Akbaruddin ka thënë : " Në kohën e nisjes së saj në Indi , Këshilltari Khobragade përsëriti pafajësinë e akuzave të ngritura kundër saj .

" Ajo vlerësoi mirënjohjen e saj për qeverinë e Indisë , në mënyrë të veçantë të ministrit të punëve të jashtme , dhe popullin e Indisë , si edhe mediat , për mbështetjen e tyre dhe mbështetjen e qëndrueshme gjatë kësaj periudhe .

KOMENTE